حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

سه شنبه, ۷ آذر , ۱۴۰۲ Tuesday, 28 November , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 78 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 8×
متن سخنرانی مقام معظّم رهبری (مدّ ظله العالی) به مناسبت چهل و سومین سالگرد قیام ۱۹ دی مردم قم
۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۱
شناسه : 471
بازدید 252
4

تشکر رهبر انقلاب از حرکت حماسه‌گونه‌ی مردم ایران در بزرگداشت سالگرد شهید سلیمانی 🔺لازم است حمد الهی را به جا بیاورم و از مردم عزیز کشورمان سپاسگزاری کنم به خاطر حرکت عظیم حماسه‌گونه‌ای که در سالگرد شهید عزیزمان سلیمانی و شهید ابومهدی در کشور به وجود آوردند و روح تازه‌ای به کالبد کشور و ملت […]

ارسال توسط :
پ
پ

تشکر رهبر انقلاب از حرکت حماسه‌گونه‌ی مردم ایران در بزرگداشت سالگرد شهید سلیمانی

🔺لازم است حمد الهی را به جا بیاورم و از مردم عزیز کشورمان سپاسگزاری کنم به خاطر حرکت عظیم حماسه‌گونه‌ای که در سالگرد شهید عزیزمان سلیمانی و شهید ابومهدی در کشور به وجود آوردند و روح تازه‌ای به کالبد کشور و ملت دمیده شد.با هیچ بخش‌نامه ای و با هیچ دستوری امکان نداشت چنین حرکتی بوجود بیاید، این حرکت ناشی از عواطف مردم، بصیرت مردم و انگیزه‌های درست مردم بود.همچنین تجمع بزرگ و شگفت انگیزی که در بغداد و در بعضی از شهرهای دیگر عراق برای تکریم و بزرگداشت از شهید ابومهدی فرمانده برجسته عراقی و شهید سلیمانی مهمان عزیز مردم عراق تشکیل شد از همه برادران و خواهرانی که دراینجا و عراق در این مراسم شرکت کردند صمیمانه تشکر میکنم.

لازم می دانم شهدای همراه شهید سلیمانی را هم نامشان را بیاورم، چون عظمت شهید سلیمانی موجب شد که نام این ها کمتر آورده شود و کمتر مطرح شود. شهید پورجعفری، شهید مظفری‌نیا، شهید طارمی و شهید زمانی‌نیا که همه اینها جزو شهدای عالیقدرند و همچنین همراهان شهید ابومهدی عراقی که نام آنها را البته در ذهن ندارم.

🔰 رهبر انقلاب یاد شهدای تشییع کرمان و هواپیمای اوکراینی را گرامی داشتند / تاکید بر لزوم انجام وظایف مسوولان در این زمینه

🔺یاد شهدای جانباخته در تشییع کرمان و همچنین در حادثه بسیار تلخ و ناگوار هواپیما در تهران که حقیقتاً حادثه تلخ و ناگواری بود را گرامی میدارم.
امیدواریم انشاءالله خدای متعال آن شهدا را – چه شهدای کرمان را، چه شهدای تهران را – مشمول لطف و رحمت خودش قرار بدهد و به خانواده‌های آنها صبر و تسلی و آرامش دل عنایت کند.
البته وظایفی هم مسئولین دارند که به آنها تذکر داده شده.

🔰 رهبر انقلاب: امیدوارم میراث ارزشمند شهید فخری‌زاده و آیت‌الله مصباح ادامه یابد

🔺به مناسبت چهلمین روز شهادت فخری‌زاده رضوان‌الله‌تعالی علیه یاد ایشان را هم گرامی میدارم؛ شهید عالیقدری بود، شخصیت بزرگی بود.
ما دو چهره بزرگ علمی را در این اواخر از دست دادیم یکی شهید فخری زاده بود، یکی جناب آقای آیت‌الله مصباح. هر دوی اینها چهره‌های علمی برجسته‌ای بودند.
هر کدام در منطقه خودشان و کار خودشان و هر دو هم میراثهای ارزشمندی در دستگاهی که تحت نظرشان بود باقیمانده که بایستی با قوت انشاءالله و به بهترین وجهی ادامه پیدا کند.

🔰 خطری که همیشه وجود دارد/ اشاره رهبر انقلاب به کتابی با موضوع دخالت سازمان سیا در انحراف مطالب مجلات و مطبوعات که اخیرا خوانده‌اند

🔺 امروز یکی از کارهای مهم دستگاه‌های جاسوسی این است که میروند حوادث دنیا را رصد میکنند و بعد از زبان و قلم اشخاص معتبر و معروف و با وسایلی که خودشان دارند با پول، با تهدید با تطمیع آنچه را که مورد نظر خودشان هست در تفسیر یک حادثه این را به زبان این گویندگان و تحلیلگران و اینها منعکس میکنند.
اخیرا یک کتابی را مطالعه کردم که یک آمریکایی این کتاب را جمع‌آوری. این کتاب درباره تسلط سازمان جاسوسی سیا بر مطبوعات و مجلات عمده دنیاست اصلا این کتاب درباره این است که سازمان سیا در مقالات در تحلیلها و در نوشته ها و در گفته های نویسندگان معروف و بعضا مجلات معتبر چگونه دخالت کردند و تفسیر خودشان را بجای تفسیر واقعی به افکار عمومی القا کردند و آنها را کنترل کردند.
با این کار در واقع سازمان سیا تحلیل انحرافی و تفسیر غلط خود از مسائل و حوادث را به افکار عمومی منتقل می کند و افکار عمومی را گمراه می کند و این خطری است که همیشه وجود دارد.

🔰 قیام ۱۹ دی؛ اولین تبر ابراهیمی بر پیکر بت بزرگ یعنی آمریکا/ وضع امروز بت بزرگ بسیار خراب است / عجیب است که هنوز برخی امیدشان آمریکاست!

🔺 قیام ۱۹ دی را میتوان اولین ضربه تبر ابراهیمی بر پیکر بت بزرگ به حساب آورد. این اولین تبری بود که به وسیله مردم قم به بت بزرگ آمریکا زده شد بعد از آن هم ادامه پیدا کرد.

شما امروز وضع آمریکا را مشاهده میکنید وضع و حال بت بزرگ را امروز شما می بینید. این دموکراسی‌شان است. این افتضاح انتخاباتی‌شان است. این حقوق بشرشان است. حقوق بشر که هر چند ساعت یک بار یا حداقل چندروز یک بار یک سیاه‌پوست را بدون دلیل بدون جرم توی خیابان میکشند و تعقیب هم نمیشود؛ کشنده و قاتل.

این ارزشهایشان است که امروز این ارزشها مورد مسخره همه دنیا شده است حتی دوستانشان آنها را مسخره میکنند. این هم اقتصاد فلج شان است اقتصاد آمریکا به معنای واقعی فلج است. ده‌ها میلیون بیکار و گرسنه و بی خانمان، این وضع امروز آمریکا است.

لکن عجیب تر از این، این است که یک عده ای هنوز قبله شان آمریکاست، هنوز امید و آرزوشان آمریکاست. آمریکایی که در یک چنین وضعی هست.

🔰 میخواستند در سال ۸۸ ایران را بی‌ثبات کنند، در سال ۹۹ خداوند به سر خودشان آورد
اشاره رهبر انقلاب به بی‌ثباتی آمریکا و حوادث اخیر ورود به کنگره آمریکا در واشنگتن

🔺آمریکا نفع خودش را، در بی ثباتی این منطقه می بیند. این را خودشان به صراحت ابراز می کنند.

یک کارشناس معروف اندیشکده اینترپرایز آمریکایی، صریحاً گفته که ما خواهان ثبات در ایران و عراق و سوریه و لبنان نیستیم. مسئله اصلی چگونگی ایجاد بی‌ثباتی مورد نظر است. یک وقت در یک جا با داعش، یک وقت با فتنه ۸۸ و امثال اینها و کارهایی که شما میبیند در منطقه دارند انجام میدهند.
آن وقت یک یاوه‌گوی آمریکایی درمی‌آید میگوید ایران موجب بی ثباتی در منطقه است. نه، ما موجب ثبات هستیم ما در مقابل بی ثبات سازی آمریکا ایستادیم.

در سال ۸۸ آمریکا میخواست ایران را بی ثبات بکند همان بلایی که در سال ۹۹ سر خودشان آمد. همان کاری که در واشنگتن انجام گرفت در این چند وقت بخصوص پریروز که رفتند آدمهایی در کنگره اعضای کنگره را از توی دالانهای مخفی فراراندند وبردنشان ، این کارر ا میخواستند در ایران بکنند.
اینجا میخواستند ایجاد آشوب بکنند میخواستند جنگ داخلی راه بیاندازند خداوند متعال موفق شان نکرد . حالا آنها سال ۸۸ در فکر اینجا بودند سال ۹۹ خداوند متعال به سر خودشان آورد.

🔰 غرب موظف است تحریم علیه ایران را فورا متوقف کند/ اما اقتصاد ما باید بگونه‌ای باشد که در صورت ادامه تحریم به مشکل نخوریم

🔺 در مورد تحریمها جبهه غرب و دشمنان ما موظفند این حرکت خباثت‌آمیز را، یعنی تحریم ملت ایران را خاتمه بدهند و آن را فوراً متوقف کنند. این وظیفه آنهاست. این یک دشمنی بزرگ و بی‌جهت است با ملت ایران، نه فقط با نظام جمهوری اسلامی و با دولت، با ملت ایران دارند دشمنی می کنند. وظیفه آنهاست که سریعاً این حرکت را بردارند.
ما باید اقتصادمان را جوری تنظیم کنیم و برنامه‌ریزی کنیم که با وجود تحریم هم بتوانیم کشور را به خوبی اداره کنیم. این را من بارها تکرار کردم الان هم باز میگویم. ما فرض کنیم تحریم برداشته نخواهد شد. البته تحریم به تدریج دارد بی‌اثر هم میشود اما حالا گیرم که تحریم باقی بماند. ما باید اقتصاد کشور را جوری برنامه‌ریزی کنیم که با رفتن و آمدن تحریم و با بازیگری‌های دشمن دچار مشکل نشویم در امر اقتصاد کشور.

🔰 پاسخ رهبر انقلاب به آن‌هایی که میگویند چرا ایران در منطقه حضور دارد

🔺 در مورد حضور منطقه ای ایران که هی جبهه استکبار میگوید چرا ایران در منطقه حضور پیدا میکند؟ نظام جمهوری اسلامی موظف است طوری رفتار کند که دوستانش و طرفدارانش در منطقه تقویت بشوند.
این وظیفه ماست حضور ما به معنای تقویت دوستانمان و تقویت طرفدارانمان است ما نباید کاری کنیم که دوستان جمهوری اسلامی و وفادارن به جمهوری اسلامی در منطقه تضعیف شوند.
حضور ما ثبات‌آفرین است. ثابت شده که حضور جمهوری اسلامی موجب برداشته شدن موجبات بی‌ثباتی است.
مسئله داعش در عراق، مسائل گوناگون در سوریه و امثال اینها که حالا این جزئیات را نمی خواهم عرض کنم، اینها را کسانی که دست‌اندر‌کارند می‌دانند. بنابراین این حضور منطقه‌ای قطعی است و بایستی وجود داشت باشد و وجود خواهد داشت.

🔰 نظام ما حق ندارد وضع دفاعی کشور را طوری تنظیم کند که امثال صدام به فکر تعرض بیفتند
قدرت دفاعی امروز ما محاسبات دشمنانمان را تغییر داده است

🔺 یکی از مسائل پرتکرار در چالش بین جمهوری اسلامی و جبهه استکبار که دائم تکرار میشود مسئله توان دفاعی ایران و قدرت موشکی ایران است.
نظام جمهوری اسلامی حق ندارد وضع دفاعی کشور را جوری قرار بدهد که یک آدم بی عرضه‌ای مثل صدام حسین بتواند بیاید شهر تهران را بمباران کند، موشک بزند و هواپیمای میگ ۲۵اش بیاید روی آسمان تهران حرکت کند و کاری ازش برنیاید. این اتفاق (در دوره جنگ تحمیلی) افتاد و ما امکاناتی نداشتیم.
امروز قدرت دفاعی ما جوری است که دشمنان ما در محاسباتشان ناگزیرند توانایی های ایران را به حساب بیاورند. وقتی که موشک جمهوری اسلامی میتواند پرنده متجاوز آمریکایی را که آمده روی آسمان ایران ساقط کند یا وقتی که موشکهای ایرانی میتوانند پایگاه عین الاسد را آن جور درهم بکوبند آن وقت دشمن مجبور است در محاسبات خودش در مورد تصمیمهای نظامی خودش روی این قدرت کشور این توانایی کشور حساب کند.

🔰 هیچ اصرار و عجله‌ای به بازگشت آمریکا به برجام نداریم/ آنچه مطالبه اصلی ماست، رفع تحریم‌هاست/ اگر آمریکا بدون رفع تحریمها به برجام برگردد به ضرر ماست

🔺 بحث میکنند که آمریکا برگردد به برجام یا برنگردد. ما هیچ اصرار و هیچ عجله‌ای نداریم که آمریکا به برجام برگردد. این اصلاً مسئله ما نیست که آمریکا به برجام برگردد یا برنگردد. آنچه که مطالبه منطقی ما و مطالبه عقلانی ماست رفع تحریمهاست. تحریمها باید برداشته بشود. این حق غصب‌شده ملت ایران است. چه آمریکا، چه اروپا که آویزان و دنباله‌روی آمریکاست، وظیفه دارند این حق ملت ایران را ادا کنند. اگر تحریمها برداشته شد، خب به برگشت آمریکا معنا میدهد. البته خب مسئله خسارتها هست که جزو مطالبات ما هست در مراحل بعدی دنبال خواهد شد.
اما اگر چنانچه تحریمها برداشته نشد برگشت آمریکا به برجام حتی به ضرر ما ممکن است تمام بشود به نفع ما که نیست به ضرر ما هم ممکن است باشد.

🔰 لغو تعهدات برجامی تصمیم درست و کاملاً‌منطقی و عقلایی و قابل قبولی است
از اول هم همین را گفتم تعهد در مقابل تعهد

🔺 تصمیم مجلس و دولت درباب لغو تعهدات برجامی تصمیم درستی است. کاملاً تصمیم منطقی و عقلایی و قابل قبولی است.
وقتی طرف مقابل به هیچ کدام -تقریباً- به تعهدات خودش در برجام عمل نمی کند معنی ندارد که جمهوری اسلامی به همه تعهدات خود در برجام عمل کند. لذا از مدتی پیش تدریجاً بعضی از تعهدات را لغو کردند، اخیراً هم تعهدات دیگری را کنار گذشتند و البته اگر چنانچه به تعهداتشان برگردند، ماهم به تعهداتمان بر می گردیم.

بنده از اول هم همین را گفتم، از اولی که برجام مطرح شد، بنده گفتم که تعهد در مقابل تعهد، متناظر، کار آنها در مقابل کار ما. هر کاری که ما قرار است بکنیم باید متناظر با آن کار را هم طرف مقابل بکند. خب این اول کار انجام نگرفت حالا بایستی انجام بگیرد.

🔰 چند نکته درباره دولت جوان حزب‌اللهی
در برخی از مدیریتهای مهم از جوانها استفاده شود و از ابتکاراتشان استقبال شود
بعضی از افراد میانسال مانند شهید سلیمانی، مثل جوانها عمل میکنند

🔺 در یک برنامه تلویزیونی ک ظاهرا اخیرا پخش شده بنده یک بار گفتم که دولت جوان حزب اللهی باید سر کار بیاید، یک بار هم گفتم که صلاح نیست از مجربین استفاده نشود. بعضیها گفتند چطور اینها با هم نمیسازد. من عرض میکنم اینها هیچ با همدیگر منافاتی ندارد.
ببینید من معتقد به تکیه به نیروهای جوان هستم. اعتقاد راسخ دارم. از قدیم بنده چنین اعتقادی داشتم. معنای اعتماد به نیروهای جوان این است که اولا در برخی از مدیریتهای مهم کشور از اینها استفاده بشود. ثانیا از ابتکارهای اینها و حرکت اینها و حوصله و نشاط کار اینها و ابتکارهایی که انجام میدهند استقبال بشود. اینها بچه های ما هستند، بچه های کشورند و کشور حق دارد که از اینها استفاده کند.
منتها این که ما می گوییم در مدیریت ها از اینها استفاده بشود، معنایش این نیست که نسل قبلی را به کلی بشوریم و بگذاریم کنار. از اول انقلاب هم همین جور بوده. حالا بعضی ها گفتند که امام در تهران یک امام جمعه ۴۰ ساله را گذاشتند که این حقیر بودم، خوب در کرمانشاه هم یک امام جمعه ۸۰ ساله را گذاشتند، همان وقت.
البته این هم باید توجه داشت بعضی از افراد میانسال مثل جوانها هستند. شهید سلیمانی حدود شصت سال سنش بود مثل جوانها دید توی کوه و دشت و بیانان و همه جا چطور حرکت میکرد از هیچی نمیترسید. گاهی اوقات در ۲۴ ساعت در یک کشوری به قدری تلاش و فعالیت میکرد که آدم از خواندش احساس خستگی میکرد که چقدر این تلاش و تحرک انجام گرفته است. بعضی ها هم اینجوری اند دیگر.

🔰 واکسن ایرانی کرونا مایه افتخار است

🔺 واکسنی که برای کرونا آماده این مایه افتخار است. این مایه عزت کشور و مایه افتخار کشور است. البته از طرق مختلفی دنبال واکسن دارند حرکت می کنند خوب در یک موردی به آزمایش انسانی رسید و موفق بود.
بعضی هستند هر کار بزرگی که در کشور انجام می گیرد مستبعد می دانند. وقتی این سانتریفیوژهای هسته ای را جوان های ما درست کرده بودند، چند نفر از این بزرگان علمی به من نامه نوشتند که شما گول اینها را مبادا بخوری. اینها نمیتوانند این کار را بکنند. عین همین قضیه در مورد سلولهای بنیادی بود. وقتی مرحوم کاظمی و این جوانان عزیزی که بحمدالله امروز هم هستند توانستند سلولهای بنیادی را که یک کار بسیار بزرگ در مسائل زیستی انسانی است این را انجام بدهند یک عده ای باز همان وقت به ما پیغام میدادند که خیلی اینها را باور نکنید خیلی اینها قابل قبول نیست.
الان هم واکسن را درست کردند. انشاءالله بهتر و کاملترش را هم درست خواهند کرد. روز به روز یعنی کاملتر خواهد شد.
تا الان موفق بوده بعد از این هم ان شاءالله موفق خواهد بود و اینها. این مایه افتخار است من از همه دست‌اندرکاران از وزارت بهداشت و دیگران که دست اندرکار تولید واکسن بودند از همه تشکر میکنم.

🔰 ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی به کشور ممنوع

🔺 ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی به کشور ممنوع است این را من به مسئولین هم گفتم الان هم به طور عمومی میگویم. اگر آمریکایی ها توانسته بودند واکسن تولید کنند این افتضاح کرونایی در کشور خودشان پیش نمی‌آمد.
چند روز پیش در ظرف ۲۴ساعت، چهار هزار نفر تلفات داشتند. اینها اگر واکسن بلدند درست کنند اگر کارخانه فایزرشان میتواند واکسن درست کند خودشان مصرف کنند اینقدر مرده و کشته زیاد نداشته باشند؛ انگلیس هم همین جور.
به اینها اطمینان و اعتماد نیست. نمیدانم، شاید گاهی هست که اینها میخواهند واکسن را روی ملتهای دیگر امتحان کنند. ببینند اثر میکند یا نمیکند. البته به فرانسه هم من خوش بین نیستم. علتش هم این است که سابقه آن خونهای آلوده را اینها دارند.
بله از جاهای دیگری میخواهند واکسن تهیه کنند جای مطمئنی باشد هیچ اشکالی ندارد.

نوشته های مشابه

عرفان اربعین
1 سال قبل

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.