حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

چهارشنبه, ۸ آذر , ۱۴۰۲ Wednesday, 29 November , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 78 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 8×
سیر ملکوتی با اسماءالحسنی از (رساله قدسيه طريقت صديقان)
۲۵ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۰
شناسه : 519
بازدید 305
2

اسماء الحسني این بنده حقيرِ مخلوق هيچ ادعائی نسبت به درك باطني اسماء خداوند ندارم، ولی فقط توكل به همه اسماء الهي و مداومت به قرائت اذكار اسماء الله را مقدمه اي لازم به كشف اسرار اسماء هو مي دانم، چرا كه هر كدام از اسماء ، معاني و مفاهیمی دارد که درك آن توسط […]

ارسال توسط :
پ
پ

اسماء الحسني

این بنده حقيرِ مخلوق هيچ ادعائی نسبت به درك باطني اسماء خداوند ندارم، ولی فقط توكل به همه اسماء الهي و مداومت به قرائت اذكار اسماء الله را مقدمه اي لازم به كشف اسرار اسماء هو مي دانم، چرا كه هر كدام از اسماء ، معاني و مفاهیمی دارد که درك آن توسط عقل سخت و یا غیر ممکن است كه جز پيامبران و معصومين بطور كامل موفق به شناخت اسرار آن نبوده اند و نمي توان كل اسرار آن را به قلم آورد و مطلبي نوشت. ولي ما اشاره اي به آن چه “اشاره ي كليدي، به معنايِ صفات اسماء الهي” مي كنيم و ادامه آن را به ذوق و عشق خواننده عزيز و فضل و بذل حضرت حق تعالي وامیگذاريم. اميد است كه در اعمال روزانه زماني را به این اذكار متبرک اختصاص دهيم تا استحقاق شناخت اسرار آنان را به صورت حقه کسب نماييم و تغييرات ظاهري و باطني در وجودمان هويدا گردد و به اسرار آن به اذن الله، پي ببريم.

«الله»

نام جلاله ي خداوند مي باشد و براي تمام حاجات مي توان قرائت كرد. اسم جامع و صفات جمال و جلال و كمال حق است و حضرت امير المومنين علی (ع) فرمودند: «الله» اسم اعظم مي باشد و شايسته نيست احدي خود را با اين نام بخواند. و حضرت امام جعفر صادق(ع) فرمودند: بهترين ذكر عبادت “لا اله الا الله” مي باشد. در آيه هشتاد و دو سوره “يس” «الله» چون اراده ي خلقت چيزي را كند به محض اينكه گويد «باش» موجود مي شود و جمله ي “لا اله الا الله” و “لا اله الا هو” را كلمه ي اخلاص گويند. حضرت امام سجاد(ع) فرمودند: از خداوند خواستم اسم اعظم را به من تعليم فرمايد، در خواب به من فرمودند، بگو:”الهم اني اسئلك باسمك يا الله يا الله يا الله يا الله يا الله الذي لا اله الا هو رب العرش العظيم“. پيامبر اكرم(ص) فرمودند: اسم اعظم خداوند در اين سه آيه مندرج است: آيه ي ۱۵۸ بقره. “و الهكم اله واحد لا اله الا هو الرحمن الرحيم” و آيه ي اول سوره ي آل عمران الله لا اله الا هو الحي القيوم” و آيه ي ۱۱۱ سوره ي طه و عنت الوجوه للحي القيوم و قد خاب من حمل ظلها“. به توسط حضرت خضر نبي(ع) به حضرت امير المومنين(ع) اسم اعضم گفته شد، يا هو يا من لا هو الا هو(برابر با عدد ابجد رزاق و قادر). حضرت امام رضا(ع) فرمودند: “بسم الله” نزديك تر است به اسم اعظم الهي از سياهي چشم به سفيدي آن. عدد ابجد الله برابر با ۶۶ بوده ۲۸۹۳ مرتبه در قرآن ذكر شده است. که مجموع این عدد می شود۲۲٫

«احد»

يكي از ديگر اسماء خداوند مي باشد. يعني يگانه و بي همتا و از صفات عليا است. سوره ي اخلاص آيه ي “قل هو الله احد” او تنها و يكتا و منفرد به وجود است. ذكر آن براي عزت و بزرگي يافتن موثر مي باشد. عدد ابجد احد برابر با۱۳ .

«اول»

از اسماء الحسني الهي مي باشد براي هر امر خيري ذكر آن موثر و مفيد مي باشد و فقط يكبار در قرآن مجيد آمده است. عدد ابجد آن برابر ۳۷ مي باشد.(برابر جايگاه اسم امام حسن مجتبي عليه السلام)

«اعلي»

از اسماء الحسني الهي مي باشد، ذکر آن برای غلبه بر دشمن و رفع فقر و ارتقاء مرتبه و مقام موثر است. و در ذكر سجده “سبحان ربي الاعلي و بحمده” تو بزرگتر از آني كه آلوده شوي به آلودگي هاي افكار بشر و بالاتر از آن كه بشود به تصور آيي. نقل شده كه مثل الاعلي كلمه ي «لا اله الا الله» مي باشد. عدد ابجد اعلي برابر ۱۱۱ است.(برابر حرف الف)

«باطن»

يكي از اسماء الحسني خداوند مي باشد، ذكر آن براي وقوف به اسرار وكشف نيّات سوء موثر مي باشد، باطن يعني پوشيده از چشم و بينا به آگاهي درون و دل.«باطن» ، قدرت ظهور و تجلي خداوند را در تمام موجودات بيان مي كند. عدد ابجد باطن برابر ۶۲ است.(برابر اسم مبارك نبي صلوات الله عليهم اجمعين)

«بصير»

 يكي از صفات پروردگار عالم مي باشد و به معني بينايي است. نه بينايي ظاهري، بلكه بينايي بدون آلت در هر زمان و مكان، در روشنايي و تاريكي كه حتي حركت و جاي پاي مورچه اي را در شب تاريك بر سنگ سياهي ببيند. ۵۱ مرتبه “بصير” در قرآن ذكر شده است. عدد ابجد بصير برابر با ۳۰۲ است.(برابر اسم مبارك قرب)

«بِر»

به معني نيكو و نيكوكاري و مهرباني به ضعيفان و زير دستان. شيخ رجب برسي گويد: هر كس بسيار گويد يا «بر» خداوند او را به كمال مي رساند. آفريننده ي هر چيز نيكويي «بر» ناميده مي شود. هركس صد بار بگويد: يا «بر» در قبر تنها نباشد. ذكر آن در موفقيت ها در اختراع و اكتشاف بسيار موثر مي باشد. ۱۸ مرتبه بر در قرآن آمده است و عدد ابجد “بر” برابر است با ۲۰۲٫(برابر اسم مبارك رب)

«بديع»

به معني عجب، تازه، بي مانند، شگفت انگيز. ذكر آن براي ابداع و نوآوري حوائج موثر مي باشد. عدد ابجد بديع برابر ۸۴ است.

«باعث»

 يكي از اسماء الهي مي باشد و به معني برانگيزاننده ي هر نفس متحرك و هر مرده و زنده مي باشد. شيخ رجب برسي مي فرمايد: هركس ۱۰۰مرتبه ذكر«يا باعث» را بخواند خداوند ظاهر و باطن انسان را زنده و نوراني مي فرمايد. كلمه«باعث». (برابر اسم حضرت زينب سلام الله) ۶۹ مرتبه در قرآن ذكر شده، عدد ابجد«باعث» برابر با ۵۷۳ است.(۱۵=جايگاه سين)

«باقي»

 براي طول عمر و ادامه نعمت ذكر آن موثر است. يعني مانده «باقي» موجودي كه فنا ندارد. كلمه باقي بقولي كلمه «لا اله الا الله» ميباشد. عدد ابجد باقي برابر با ۱۲۳ است.

«باري»

 براي اختراعات و اكتشافات ذكر آن موثر مي باشد، يعني خالق خلايق بي سابقه و خالق خوبي ها و نيكويي ها. عدد ابجد باري برابر با ۲۱۳ است.

«توّاب»

 از اسماء ربوبي پروردگار«توّاب» است، يعني توبه ي بندگان را مي پذيرد يعني خدا بسيار توبه پذير است. و هر چند بنده توبه را بشكند او باز توبه پذير است. حضرت امام رضا(ع) فرمودند: “هر كس روزي ۳۰ بار بگويد: «يا تواب» وسوسه ي شيطان از دل او بيرون رفته و توبه ي او پذيرفته مي شود”. براي اجابت دعا و آرزوها ذكر آن موثر بوده و عدد ابجد آن ۴۰۹ مي باشد.

«جواد»

 به قصد بهره برداري از كار، ذكر آن بسيار موثر است. جواد به معناي محسني است كه احسان و انعامش بسيار است. عدد ابجد«جواد» ۱۴ مي باشد.

«جبّار»

 جهت مصونيت و جبران گناه ذكر آن موثر است. جبّار به معني قاهريت است. علي (ع) هميشه دعا مي فرمودند: «يا جبار» (اي خدايي كه تمام شكستگي ها را ترميم مي كني اي كسي كه هر مشكلي را آسان مي نمايي). عدد ابجد جبار ۲۰۶ مي باشد.

«حق»

 كشف حقايق و نيل به حق، ذكر آن موثر است. حق به معني ثابت و دائم در مقابل باطل و در قرآن ۲۲۵ بار آمده است. عدد ابجد «حق» برابر با ۱۰۸ مي باشد.

«حفيظ»

 براي امان از حرق و غرق ذكر آن موثر است. خداوند حافظ جان و مال و روح و روان كليه ي مخلوقات مي باشد. هر كس در هر هفته ۷۰ بار بگويد«يا حفيظ» خداوند او را از آفات و بلايا مصون مي دارد. عدد ابجد «حفيظ» برابر با ۹۸۸ مي باشد.

«حسيب»

 جهت تامين زندگي مادي و معنوي ذكر آن موثر مي باشد. حسيب به معني حساب داشتن و حساب گرفتن است. عدد ابجد «يا حسيب» برابر با ۸۰ مي باشد.

«حكيم»

 برای بركت در كشت و زرع، ذكر آن موثر مي باشد. حكيم در لغت به معني عالم است. عدد ابجد «حكيم» برابر با ۷۸ مي باشد.

«حي»

 به قصد دوام و بقاي تحرك ذكر آن موثر است. حي، زنده و پاينده است كه قائم به ذات خود و قوام تمام موجودات است.« حي» بزرگترين و شريف ترين اسماء الهي مي باشد. كلمه ي «حي» ۲۰ مرتبه در قرآن آمده است. عدد ابجد حي برابر با ۱۸ مي باشد.

«خفي»

 به منظور پوشاندن اسرار و قضاء حوائج، ذكر آن موثر است. خفي ، يعني عالم، لطيف، مهربان و احاطه ي علمي به همه ي موجودات. عدد ابجد«خفي» برابر با ۹۸ مي باشد. هر كس يك اربعين روزي ۵۵۰۰ بار بگويد، مخلوقات با او انس گيرند و جهت نرمي دلها، بيان آن اثر عجيبي دارد.

«حليم»

 براي وقوف بر اسرار، ذكر آن موثر است. حليم به معني بردبار است از كساني كه او را نافرماني كنند. خداوند در عقوبت آنها تعجيل نمي كند. كلمه «حليم» ۱۵ مرتبه در قرآن است. عدد ابجد حليم برابر با ۸۸ مي باشد.

«حميد»

براي شفاء ذكر آن موثر است. حميد حقيقت حمد است، كه عبارت است از مبدا صفات جمال الهي، حميد يعني شايسته، ستوده چون ذات خداوند، استحقاق حمد است، حميد نام دارد. كلمه ي حميد و حامد ۶۰ مرتبه در قرآن آمده است. عدد ابجد حميد برابر با ۶۲ مي باشد.

«خالق»

 براي ساختمان و تشكيلات ذكر آن موثر است. خالق، يعني آفريننده ي هر چيز و به هر مقدار و به اندازه ي مخلوقات بي شماري كه در اين عالم وجود دارند. رسول خدا(ص) فرمودند:”اولين چيزي كه خداوند خلق فرمود ارواح ما و نور ما بود، كه به ذكر خدا و توحيد خدا و حمد خدا مشغول بودند. سپس خداوند ملائكه را آفريد”. عدد ابجد« خالق» برابر با ۷۳۱ مي باشد.

«خبير»

 به قصد وقوف بر امور، اين ذكر موثر مي باشد. يعني حكم او حق است براي هر چيزي در موقع خود خبير است يعني عارف و دانا به همه ي اشياء و به رموز موجودات آگاه است. هر كس هفت روز هر روز ۸۶۱ مرتبه بگويد “يا خبير” قدسيان به اخبار پنهاني او را آگاه سازند و فرشتگان او را به تمام رازها و اسرار آگاه مي سازند. خداوند آگاه به انديشه ها و فكرها و خيال ها است و خبير به تمامي آفرينش آسمانها و زمين ها است، در قرآن “خبير” ۴۵ بار آمده است عدد ابجد خبير برابر با ۸۱۲ مي باشد.

«خير الناصرين»

 به قصد كمك گرفتن و ياري خواستن، ذكر آن موثر مي باشد. نصر كه ظفر و پيروزي را به خدا نسبت مي دهد، اشاره به لطف و كرم و رحمت مي باشد. خير الناصرين، يعني بهترين يار و ياور و ياري كننده و ۵ مرتبه در قرآن آمده است و هر كس با اعتقاد كامل در شروع هر كار مشكل هفت بار بگويد: يا ناصر من لا ناصر له حتماً آن مشكل براي او حل خواهد شد. عدد ابجد خير الناصرين آن ۱۲۴۰ مي باشد.

«ديان»

براي اداي قروض ظاهر و باطن ذكر آن موثر است يعني اداء كننده هر دين و ديون بندگان است. عدد ابجد ديان برابر با ۶۵ مي باشد.

«ذاري»

براي اطلاع بر عيب و نقص ذكر آن موثر است. ذاري يعني خالق و به معني باري تعالي و خالق است و در نظام آفرينش، بدين نام كليات عالم را آفريده است. هر كس نيمه شب با خضوع و خشوع هفتاد مرتبه بگويد، يا ذاري به حوائج خود مي رسد. عدد ابجد ذاري برابر با ۹۱۱ مي باشد.

«رحيم»

 براي رسيدن به الطاف خاص پروردگار ذكر آن موثر است. و به اين معني است كه خداوند رحيم است در حق مومنان. ۲۲۸ مرتبه كلمه رحيم در قرآن آمده است. عدد ابجد رحيم برابر با ۲۵۸ مي باشد.

«رحمن»

به جهت رسيدن به الطاف خفيه الهي ذكر آن موثر است. همچنين نام خاص پروردگار است. «رحمن» مثل «الله» نامي مخصوص به ذات كبريايي و شايد يكي از اسرارش اين باشد. حضرت امام رضا(ع) فرمود”هر كس ۲۹۸ مرتبه «الرحمن» بگويد، مورد محبت همه قرار مي گيرد و او را دوست مي دارند. هر كس پس از هر نماز صد بار بگويد”الرحمن”، خداوند او را از ظلمت و غفلت پاك گرداند.۵۷ مرتبه كلمه “رحمن” در قرآن آمده است. عدد ابجد “رحمن” برابر با ۲۹۸ مي باشد.

«رب»

 براي حفظ خانه و تربيت فرزند، ذكر آن موثر است. پرورنده، تربيت كننده ي جميع مخلوقات از ملائكه ، جن، انس، وحوش و همه و مالك هر چيز را «رب» گويند. اسم مبارك «رب» به حروف ابجد برابر با ۲۰۲ مي باشد و با مجموع حروف نام حضرت محمد(ص) ۹۲ و حضرت علي (ع) ۱۱۰ مطابقت دارد. ذكر و دعاي حضرت ايوب وقتي كه به منتها رسيد از درد و رنج و مصيبت “رب اني مسني اضر و انت الرحم الراحمين” بوده. که با عدد ابجد محمد(ص) و علي (ع) منطبق است. نام محمد(ص) عدد اسلام و نام علي (ع) عدد ايمان است و تعداد ربنا به عدد حروف علي (ع) در قرآن براي كمال ايمان آمده است.

«رزّاق»

این ذكر برای بركت و وسعت در رزق روزي موثر است. رزّاق يعني روزي دهنده خداوندي كه روزي مي رساند و روزي مي بخشد و مخلوق را در هر حال روزي مي دهد. هر كس ۴۰ روز روزي حلال بخورد، خداوند در دل او نوري پديد مي آورد و آن را سر چمشه حكمت مي كند. عدد ابجد رزاق برابر با ۳۰۸ مي باشد.

«رائي»

 به قصد بلندي درجه و ديد وسيع ذكر آن موثر است به معني رويت و ديدن است و مراد از رائي علم و بصيرت الهي است بر موجودات و به معني عالم و دانايي هم آمده است.عدد ابجد رائي برابر با ۲۲۱ مي باشد.

«رقيب»

يكي از اسماء باري تعالي رقيب است و به معني حافظ و نگهبان ميباشد. به قصد مصونيت از بليّات ذكر آن موثر مي باشد.عدد ابجد رقيب برابر با ۳۱۳ مي باشد.

«رئوف»

به قصد طلب مهرباني در سايه بندگي، ذكر آن موثر مي باشد معناي رئوفِ رحيم است و رأفت به معني رحمت است، رئوف مهربان و بخشاينده بر خلق، مخصوصاً بر اهل محبت و شفاعت است. چون خداوند به حال شفاعت كنندگان رئوف و مهربان است. در قرآن ۱۱ مرتبه كلمه ي رئوف تكرار شده است. عدد ابجد رئوف برابر ۲۸۷ مي باشد.

«سبوح»

به قصد صفاي دل و روشني باطن، ذكر آن موثر مي باشد. اين كلمه در زبان عرب منحصر به نام پروردگار است و در هيچ جاي ديگر استعمال نشده است. “سبوح” يعني خداوند منزه است از اينكه توصيف شود. “سبوح و قدوس” از اسماء اختصاصي پروردگار است. هر كس ۲۴۷ بار به ذكر سبوح و قدوس مداومت نمايد به سير ملكوت موفق مي گردد، چنانکه حضرت ابراهيم (ع) به بركت اين اسم موفق شد كه به ملكوت آسمان ها راه يابد. عدد ابجد سبوح برابر با ۷۶ مي باشد.

«سلام»

 به قصد رضا به قضا و تسليم شدن دل، ذكر آن موثر مي باشد. سلام به معني سلامت و شفا است. خداوند سلام است چون همه چيز تسليم اوست. حضرت امام رضا(ع) فرمود” اگر اين نام مبارك را ۱۳۱ مرتبه بر بيماري خوانند، شفا يابد”. او خود را سلام نام نهاده چون همه از عيب و گناه و نقص و زوال به او تسليم مي شوند. سلام كه نام خداست، فقط يك مرتبه در سوره ي حشر بيان شده است. مشتقات اين كلمه ۱۴۰ مرتبه در قرآن تكرار گرديده است. عدد ابجد حروف آن برابر با ۱۳۱ مي باشد.

«سميع»

 به قصد اجابت دعا نافذ مي باشد. سميع به معني شنوا. خداوند تبارك و تعالي ۴۵ مرتبه كلمه ي سميع را در قرآن بيان فرموده است. حضرت امام صادق (ع) فرمودند”خداوند سميع است به انديشه ها و گفتارهاي پنهاني”. عدد ابجد آن برابر با ۱۸۰ مي باشد.

«سيّد»

براي مطاع شدن و زعامت و رهبري ذكر آن موثر مي باشد. سيد به معناي پادشاه، رئيس قوم و بزرگ قبيله نيز گفته مي شود.عدد ابجد آن برابر با ۷۴۱ مي باشد.

«شافي»

به قصد شفاي امراض دروني و بيروني، ذكر آن موثر است شافي از كلمه ي شفا مشتق شده است. شافي اسم «الله» است كه به تجلي اين اسم شفا مي بخشد، الله شفا بخش است. عدد ابجد آن برابر با ۲۹۱ مي باشد.

«شكور»

به قصد شكر پذيرفتن ذكر آن نافذ مي باشد. شكر به معناي حقيقي كه سپاس گزاري و امتنان در مقابل نعمت باشد. كلمه شكور و مشتقات آن متجاوز از ۲۵ مرتبه در قرآن بيان شده است. عدد ابجد آن ۵۲۶ مي باشد.

«شهيد»

 به قصد وسعت رزق و مقام، ذكر آن نافذ مي باشد. شهيد يعني حاضر و ناظر به هر مكان و در هر حال شهيد اسم حضرت حق تعالي مي باشد، به اعتبار عدم حجاب بين خدا و بندگان. كلمه ي «شهيد» و مشتقات آن متجاوز از ۴۵ بار در قرآن بيان شده است. عدد ابجد آن ۳۱۹ مي باشد.

«صادق»

به قصد و جهت وفاي به عهد، ذكر آن موثر  مي باشد صادق، يعني متكلمي كه اخبار و گفتارش، راست و درست باشد. كلمه ي صادق و مشتقات آن متجاوز از صد بار در قرآن بيان شده است. همچنين به معني بيان همه خيرات بر صدق مي باشد. عدد ابجد حروف آن ۱۹۵ مي باشد.

«صانع»

به قصد مقبول القول شدن، ذكر آن موثر است. صانع به اين معني مي باشد كه خداوند، خالق هر مخلوقي است و پديد آورنده ي همه ي تازه ها و بدايع است. بي مانند است و هيچ چيز همانند او نمي باشد. عدد ابجد آن ۲۱۱ مي باشد.

« صمد»

كسي است كه شريكي ندارد و حفظ و نگهداري چيزي او را خسته نمي كند و از هيچ چيز دور و غايب نيست. «الله الصمد» وسيع ترين معني الهي و بسيط ترين كلمه در معناي صمد است كه علماي رباني عمرها صرف در اين كلمه كرده اند. صمد كسي است كه تكيه گاه همه موجودات و مخلوقات است. عدد ابجد آن ۱۲۴ مي باشد.

«طاهر»

 جهت پاكي و تخليه از رذائل اخلاقي، ذكر آن موثر است. طاهر يعني خدا منزه است از شبيه و مانند. طاهر منزه از عيب است، هر مطهر در ابتدا طاهر باشد، بعد مطهر مي شود. ذات اقدس خداوند، طاهر و مطهر مي باشد. عدد ابجد آن ۲۱۵ مي باشد.

«عظيم»

 به جهت بزرگي و بزرگ منشي ذكر آن موثر است. عظيم به معني سيد و بزرگ قوم و جليل مي باشد. از صفات خداست كه به عظمت وصف مي شود به جهت قدرت و غلبه اش بر همه ي چيزها. خداوند عظيم است«يا علي» و «يا عظيم» ۸ بار در قرآن و ۸۵ بار كلمه ي عظيم بيان شده است.. عدد ابجد حروف آن ۱۰۳۰ مي باشد.

«علي»

به قصد تمام امور ظاهري و باطني ، علي الخصوص غلبه بر دشمن و رفع فقر و ارتقاء مقام، آن بسيار موثر است. علي، يعني منزه از صفات مخلوق، و عالي يعني برتر و والاتر از همه ي مخلوق بيش از ۶۰۰ آيه در قرآن در شان و مقام علي (ع) و اولاد گرامي اوست. اسم مبارك علي (ع) با كتب آسماني هم عدد است.(كلمه آسماني برابر با اسم انسان). اعداد حروف ۷۶ آيه از قرآن، از نظر بينات اعداد حروف آيات، با نام حضرت علي (ع) و يازده فرزندش منطبق است. در زبر و بينات اسم علي و القاب او با اسماء انبياء منطبق است. مثال: علي بن ابيطالب(۲۱۷) محمد رسول الله(۲۱۷) عيسي روح الله(۲۱۷). علماي حروف مي گويند، روح هر حرفي عدد آن حرف است و روح كلمه رب ۲۰۲ مي باشد و اين رقم بر مجموع عدد و اسم محمد(ص) و علي (ع) مظهر مقام و اسم اعظم پروردگار مي باشند. و اين دو اسم، حقيقت اسم اعظم خداوند و اسماء الحسني الهي هستند و اسم علي برابر است با هزار اسم اعظم. عدد ابجد حروف آن برابر با ۱۱۰ مي باشد.

«عليم»

 عالم بر سراير و غيب و مطلع بر ضماير و پنهاني هاي عالم ظاهر طبع و پنهاني هاي عوالم ديگر كه بشر نمي داند. حضرت امام محمد باقر(ع) فرمودند: هر كس با خلوص نيت و اعتقاد و ارادت هر روز پس از نماز صبح ۱۰۰ بار بگويد: يا عالم الغيب و الشهاده، خداوند او را از اهل يقين گرداند و آنچه بر او پوشيده است روشن و آشكار كند. واژه عليم و مشتقات آن متجاوز از ۶۸۰ مرتبه در قرآن بيان گرديده است. عدد ابجد آن باربر با ۱۵۰ مي باشد.

«عزيز»

به قصد كشف اسرار علوم كيميا ذكر آن بسيار موثر است. عزيز يكي از اسماء الحسني خداوند است و به معني قوي، غالب، شديد، ارجمند، بزرگوار، منزه از سود و زيان و كفر و ايمان، عزت به كسر، يعني محبوب و عزت به فتح، يعني شديد و قدرتمند. عزيز آن قوي است كه ديگران عاجز از آوردن كارها مانند او باشند. هر كس بعد از نماز صبح ۹۴ مرتبه نام “يا عزيز” بگويد، بر اسرار علوم واقف مي شود. حضرت امام رضا(ع) فرمود: هر كس هر روز ۴۱ مرتبه بگويد “يا عزيز” محتاج به خلق نگردد. در قرآن مجيد متجاوز از ۱۲۰ بار واژه ي عزيز و مشتقات آن بيان گرديده است. عدد ابجد عزيز برابر با ۹۴ مي باشد.(برابر اسم مبارك عطيه)

«عدل»

 به قصد يافتن خزائن ذكر آن موثر مي باشد. عدل يعني حكم به حق. شيخ رجب برسي مي گويد: هر كس در نيمه شب بگويد”يا عدل يا حكيم”، خداوند الطاف مخصوص خود را بر او افاضه مي فرمايد و بر باطن امور واقف مي سازد. عدد ابجد عدل برابر با ۱۰۴ مي باشد.(برابر اسم مبارك عطيه با ياء مشدد)

«عَفُوُ»

 به قصد نيل به حسنات و نيكوكاري، ذكر آن موثر مي باشد در قرآن متجاوز از ۲۰ مرتبه كلمه عفو و مشتقات آن بيان گرديده است. عفو به معني گذشت، انفاق، بخشش. عدد اببجد عفو برابر با ۱۵۶ مي باشد.

«غفور»

به قصد رفع وسواس، ذكر آن موثر است. غفور نامي است مشتق از مغفرت، خداوند غافر و غفار است. غفور كسي است كه بنده ي خود را به رحمت خود مي پوشاند. غفور يكي از نام اسماء الحسني خداوند است و متجاوز از ۱۴۰ مرتبه كلمه ي غفور و مشتقات در قرآن ذكر گرديده است. عدد ابجد غفور برابر با ۱۲۸۳ مي باشد.

« غني»

 به قصد بي نيازي ذكر آن موثر است. يكي از اسماء الحسني خداوند غني است. يعني كسي كه از همه چيز و همه كس بي نياز مي باشد. هر كس روزي ۷ بار يا غني بگويد، بي نياز گردد. شيخ رجب برسي مي گويد: هر كس در نماز جمعه ۱۰ هزار بار يا غني بگويد و حيواني نخورد و ۱۰ جمعه ادامه دهد، خداوند او را بي نياز در دنيا و آخرت گرداند. عدد ابجد حروف غني برابر با ۱۰۶۰ مي باشد.

«غياث»

به قصد داد رسي و فرياد خواهي و دستگيري، ذكر آن موثر مي باشد. غياث، يعني فرياد رس. شيخ صدوق مي فرمايد: خداوند خود را غياث نام نهاد و بندگاني تربيت كرد و فرشتگاني را مامور فرمود، كه مدبرات امور و فرياد رس مخلوق باشند. اجابت دعوت گرفتاران و بيچارگان در تجلي اين اسم مبارك است كه خصوص پروردگار عالميان است. گفته اند خداوند به عدد اسماء خود ۹۹ اسم مرداني را آفريده است، مانند: حضرت خضر (ع) و پيغمبر(ص) كه در جهان خلقت فريادرس بيچارگان هستند و مراد از الغوث، قائم آل محمد(ص) مهدي(عج الله) منتَظَر است. عدد ابجد غياث برابر با ۱۵۱۱ مي باشد.

«فاطر»

به قصد قضاء حوائج و قدرت صنعت، ذكر آن موثر مي باشد. فاطر به معني آفريننده، خالق، آغاز كننده در كار نظم دهنده و در كار و ناظم آمده است. عدد ابجد فاطر ۲۹۰ مي باشد.(برابر اسم مريم)

«فتّاح»

 به قصد گشايش كارها و كشف معظلات ذكر آن موثر است و به معني گشاينده و بسيار گشاينده. گشودن تمام درهاي بسته، كشف مجهولات و مبهمات و فتح ابواب ملكوت و برطرف كردن پرده ها و حجاب ها از دل، “فتّاح” نام مخصوص پروردگار است كه ابواب رحمت و معرفت را مي گشايد. شيخ رجب برسي مي نويسد: هر كس پس از نماز صبح دست به سينه گذارد و ۷۷ بار بگويد يا فتاح خداوند حجب جهل و ظلالت را از دل او برطرف ميكند و درها به سوي او گشوده مي شود و از علم لدني بهره مند گردد. عدد ابجد فتاح ۴۸۹ می باشد.

«خالق»

 به قصد هدایت به راه حق و مستقیم ذکر آن موثر است. خالق یعنی شکافنده ی دانه و آفریننده و جدا کننده. عدد ابجد خالق ۲۱۱ می باشد.

«فرد»

 به قصد مصونیت از چشم مردم، ذکر آن موثر است. فرد به معنی تنها،یگانه، منفرد و یکی از اسماء الحسنی خداوند است. عدد ابجد فرد ۲۸۴ می باشد.

«قاضی»

 به قصد حوائج و حکم به حق، ذکر آن موثر است. قاضی نامی است مشتق از قضا و قضاوت کننده، دادگستر و حاکم و برآورنده خواستها و نیازها. عدد ابجد قاضی ۹۱۱ می باشد.

«قدوس»

 به قصد مصونیت از زشتی و پلیدی، ذکر آن موثر است. قدوس به معنی طاهره، مطهره، تطهیر و تنزیه است. قدوس آفریننده ای است که هیچ شباهتی به مخلوق ندارد. حضرت امام رضا(ع) فرمودند” هر کس در وقت زوال ۱۷۰ بار بگوید یا قدوس از شر نفس اماره و شرور نفس شیطان مصون خواهد ماند”. عدد ابجد قدوس ۱۷۰ می باشد.

«قاهر»

به قصد غلبه بر دشمن ذکر آن موثر است. یکی از اسماء الحسنی الهی قاهر است، یعنی غالب و مسلط بر زنده کردن و میراندن موجودات است و قهر به معنی هلاکت همه چیز آمده است. عدد ابجد قاهر ۳۰۶ می باشد.

«قادر»

به قصد سلطه بر کار، چیرگی بر خصم، ذکر آن موثر است و یکی از اسماء خداوند می باشد. هر کس در هنگام وضو۳۱۴ یا ۳۶ یا ۸ مرتبه بگوید یا قادر بر دشمن غلبه یابد، هر قدر که دشمن و به هر اندازه قوی و قدرتمند باشد. عدد ابجد قادر ۳۰۸ می باشد.

«قدیر»

به قصد سلطه بر کارها، ذکر. آن موثر است. یکی از اسماء الحسنی خداوند نام مبارک قدیر است. نام قدیر متجاوز از ۴۵ مرتبه در قرآن بیان شده است. عدد ابجد قدیر ۳۱۴ می باشد.

«قدیم»

به قصد طول عمر با عزت، ذکر آن موثر است. قدیم یعنی بر همه چیز مقدم است و بر هر چیز و هر کس سابقه دارد. زمان و مکان و جهات و همه موجودات مخلوق اویند. عدد ابجد قدیم۱۵۴ می باشد.

«قریب»

به قصد تقرب و قرب به حق ذکر آن موثر است. قریب یعنی به همه کس و همه چیز نزدیک و به معنای دانا و عالم هم می باشد، کلمه قریب و مشتقات آن متجاوز از ۵۰ مرتبه در قرآن مجید بیان گردیده است. عدد ابجد قریب ۳۱۲ می باشد.

«قوی»

به قصد حفظ از شر و فتنه ذکر آن موثر است. قوی یعنی نیرومند، توانا. او قوی است و همه قوت ها و قدرت ها از اوست. شیخ رجب برسی گوید: هر کس دشمنی دارد که قادر بر دفع او نیست، آرد خمیر نماید و هزار دانه مانند دانه تسبیح کند و به طیور و پرندگان دهد و به هر یک بگوید یا قوی، خداوند شر دشمن را از او دفع می نماید.در قرآن مجید، کلمه قوی و مشتقات آن متجاوز از ۵۰ مرتبه آمده است. عدد ابجد قوی ۱۱۶ می باشد.

«قیوم»

به قصد رفع خوف و وحشت ذکر آن موثر است. قیوم به معنای قائم، دائم، پایدار و جاویدان. هر موجودی قائم به اوست و قیومیت تمام موجودات به اراده اوست. از پیغمبر خدا(ص) روایت شده است که” هر کس روزی ۴۱ مرتبه بگوید”یا حی یا قیوم، یا لا اله الا انت، اسئلک ان تحیی قلبی بنور معرفتک ابدا یا الله” دل او زنده گردد”. عدد ابجد قیوم ۱۵۶ می باشد.

«قابض»

 به قصد طول عمر، ذکر آن موثر است. پروردگار عالم است که ارواح را در اجساد بسط می دهد و ارواح را از ابدان قبض می کند. اوست که قابض مطلق است قبض یعنی گرفتن. عدد ابجد قابض ۶۰۳ می باشد.

«باسط»

به قصد توسعه معاش و گسترش دانش و علم، ذکر آن موثر است. باسط به معنای گسترش دهنده و بسط درتمام موالید عالم و ذرات که به اراده و مشیت پروردگار می دهد و می گیرد. شیخ رجب برسی: هر کس دست به دعا بردارد و ده مرتبه بگوید، یا قابض یا باسط، هیچگاه محتاج نگردد. عدد ابجد باسط ۷۲ می باشد.

«کریم»

به معنی بخشنده، گرامی، عزیز، از اسماء الحسنی خدای بزرگ است. خداوند کریم است، یعنی کرمش به رایگان به همه ی انسانها از هر زبان و در هر زمان و مکان می رسد. او هر صدای خفیف و پنهان یا آشکار را می شنود و به کرامت و کرم خویش پاسخ می دهد. عدد ابجد کریم ۲۷۰ می باشد.

«کافی»

به قصد کفایت در امور حوائج، ذکر آن موثر است. معنی کافی کفایت کننده ی از معاش و برآورنده حوائج است و هرکس به خدای کافی توکل کند به مخلوق محتاج نگردد. عدد ابجد کافی ۱۱۱ می باشد.(برابر حرف الف)

«کبیر»

به قصد هدایت به مقصد، ذکر آن موثر است. کبیر به معنی بزرگوار با جلال و جبروت و بزرگتر از حد وصف می باشد. در حدیث قدسی است که هر کس از هر چیز و هر مقام بترسد، اگر ۵۰ مرتبه بگوید یا کبیر خداوند او را از شر دشمن، ایمن گرداند. عدد ابجد کبیر برابر با ۲۳۲ می باشد.

«کاشف الضر»

به قصد رفع الم و دفع ستم، ذکر آن موثر می باشد و معنی برطرف کننده ناخوشی، نابود کننده بدحالی و ضرر و زیان می باشد. عدد ابجد کاشف الضر ۱۴۳۱ می باشد.

«لطیف»

به قصد رفع شداید و سختی ها ذکر آن موثر است و به معنی مهربان و نیکی کننده می باشد. هر کس به ذکر یا لطیف مداومت کند، سختی ها و ناراحتی های او برطرف گردد. حضرت امام رضا(ع) فرمودند”هر کس هشتاد مرتبه بگوید “یا لطیف” مرادش از درگاه الهی حاصل گردد”. بعد از ذکر سجده خواندن این دعا بسیار ثواب دارد “یا لطیف ارحم عبدک الضعیف”. عدد ابجد لطیف برابر ۱۲۹می باشد.

«متکبر»

به قصد دوستی خلق ذکر آن موثر است. اصل آن کبریایی بوده که اسم تکبر و تعظیم است. متکبر، نهایت کبریایی است که ظلم و ستم در ساحت کبریایی او راه ندارد، او ظاهر کننده بزرگواری است. کلمه متکبر از اسماء الحسنی خداوند است و مشتقاتش متجاوز از ۱۶۰ مرتبه در قرآن مجید تکرار شده است. عدد ابجد متکبر برابر با ۲۶۲ می باشد.

«مُهَیّمِن»

 به قصد صفای باطن و روشنی ضمیر ذکر آن موثر می باشد. مهیمن به معنای شاهد است و از ریشه امین گرفته شده و امین نامی است از نام های خداوند بزرگ مهیمن بنا شده است به زیادتی میم و یاء و گفته می شود که یکی از اسماء الحسنی پروردگار است در کتابهای آسمانی. شیخ رجب برسی: هر کس ۱۲۵ مرتبه بگوید یا مهیمن خداوند صفای باطن به او مرحمت می فرماید. حضرت امام رضا(ع) فرمود: هر کس صد مرتبه بگوید یا مهیمن بر باطن امور آگاه می گردد. خداوند مهیمن است، یعنی قائم به امور خالق است و مراتب و شاهد به احتیاج بندگان و اسرار مخلوق خود را در هر زمان و مکان می داند و نیاز به احتیاج آنان را برآورده می کند و رشد و کمال باطنی به آنها مرحمت می نماید. عدد ابجد حروف مهیمن برابر ۱۴۵ است.

«مومن»

به قصد حفظ از شر و نیل به حقیقت ذکر آن موثر است. مومن به معنی مصدق و ایمان در لغت به معنی تصدیق است. مومن یعنی امان دهنده و امن و اطمینان دهنده است. حضرت امام رضا(ع) فرمودند: هر کس کلمه ی مومن را نقش بر انگشتر نقره نماید و به دست کند، بر دشمن پیروزی یابد و هر کس هر روزی ۱۶۷ مرتبه بخواند یا مومن از وسواس شیطان و خدعه و مکر در امان باشد. کلمه ی مومن یکی از اسماء الحسنی الهی است و مشتقات آن متجاوز ۷۵۰ مرتبه در قرآن کریم، تکرار شده است. عدد ابجد مومن برابر با ۱۳۶ می باشد.

«مصور»

به قصد ایجاد بهترین صورت و شاهکار و زیبایی ذکر آن موثر است. مصور یعنی نقاش و نقش بند، تمثال گر و تصویر کننده. و مصور صورت کائنات. عدد ابجد آن برابر با ۳۳۶۰ می باشد.

«مجید»

به قصد جمال و جلال یافتن ذکر آن نافذ می باشد. مجید به معنی عزت، ذکر، مراقبت و جلالت است. مجید یعنی، خدایی که همه او را تمجید کرده اند و بزرگ داشته اند. شیخ رجب برسی: “ماجد و مجید” از اذکاری است که هر کس مداومت نماید، نوری در صورت و دلش می تابد، یا ماجد و یا مجید، یعنی، بزرگوار و عطا بخش. عدد ابجد مجید برابر با ۵۷ می باشد.

«مبین»

به قصد حفظ از گرسنگی ذکر آن موثرمی باشد. مبین یعنی روشنگر و استوار، بیان شده، ظاهر کننده و آشکار کننده، در آیات قرآن متجاوز از ۱۱۰ مرتبه کلمه ی مبین و مشتقات آن به معانی مختلف بیان شده است.

«محیط»

 به جهت تسلط بر امور، ذکر آن موثر می باشد. محیط احاطه کننده ی علمی بر تمام اشیاء را گویند. خداوند بر همه ی جهان و جهانیان احاطه دارد. عدد ابجد برابر با ۶۷ می باشد.

«مُقیت»

به جهت نظم بر امور ذکر آن موثر می باشد و به معنی قوت و روزی دهنده خلق می باشد. مقیت به معنی نگاهدارنده از هر افت و حادثه و بلا و حافظ همه ی موجودات از قحطی و ویرانی. عدد ابجد مقیت برابر با ۵۵۰ می باشد.

«منان»

به جهت کسب نیکویی، ذکر آن موثر است. یعنی بسیار منت نهادن، احسان کردن، عدد ابجد منان برابر با ۱۴۱می باشد.

«مالک»

 به قصد دوام حکومت و دوستی، ذکر آن موثر است و به معنی صاحب و پادشاه می باشد. شیخ رجب برسی می گوید: هر کس هر روز ۶۴ مرتبه بگوید “یا مَلِکُ یا مالِک”، مالکیت او دوام یابد. کلمه ی ملک و مالک و مشتقات آن بیش از ۱۱۵ مرتبه در قرآن آمده است. عدد ابجد مَلِک برابر با ۹۰ و عدد ابجد مالک برابر با ۹۱ می باشد.

«نور»

به قصد روشنی دل و هدایت به کمال، ذکر آن موثر می باشد. نور به معنی منیر و نور بخش است. کلمه نور متجاوز از ۵۰ مرتبه در قرآن آمده است. شیخ رجب برسی گوید: هر کس هزار بار بگوید “یا نور” خداوند ظاهر و باطن او را روشن و منور می گرداند، نور مطلق اوست که منور تمام پیدا و پنهان و دیدنی و ونادیدنی و برطرف کننده ی پرده های ظلمانی است. عدد ابجد نور برابر با ۲۵۶ می باشد.

«ناصر»

به قصه غلبه و پیروزی در تمام امور ذکر آن موثر می باشد. ناصر و نصر به معنی درست و صحیح و خوب یاری کردن است و کلمه ی ناصر و مشتقات آن متجاوز از ۳۵ بار در قرآن آمده است. عدد ابجد آن ۲۴۱ می باشد.(نصیر=۳۵)

«واحد»

به جهت عزت یافتن، ذکر آن موثر می باشد. اسم احد خاص خالق است، به مخلوق احد نگویند و واحد گویند و واحد آغاز عدد است. واحد، اسم جامع الهی بر وحدانیت مطلق که در جمیع شئون خلقت است و واحد حقیقی، ذات حق تعالی است. حضرت امام رضا(ع) فرمودند: هر کس بر بالین مریض صد بار بگوید یا واحد شفا یابد.

«ولی»

 به جهت دوستی خلایق و ولایت شئون، ذکر آن موثر است. ولی به معنای ناصر و متوالی امر، سرپرست و دوست می باشد و به حقیقت بدان،که بندگی خداوند به دوستی اوست. “ولی” یعنی دوستدار مومنین به توحید و صاحب اختیار آنها در کارها و اعمال و کردار می باشد. ول و مشتقات آن متجاوز از ۱۵۰ مرتبه در قرآن مجید، بکار برده شده است. عدد ابجد ولی برابر ۴۶ می باشد.

«واسع»

به جهت دوستی با خلق و خویشاوندان، ذکر آن موثر است. بعضی گفته اند، واسع به معنای عالم است و وسع از توانگری و بخشش و توانایی در انسان است.(۱۳۷ عدد ابجد)

«ودود»

به جهت صدق گفتار و ذکر آن موثر است. “ودود” به معنای دوست داشتن و نیز به معنای محبوب در قلوب اولیاء است. شیخ رجب برسی گوید: هر کس هزار مرتبه بگوید«یا ودود» و بر طعامی بدمد و به دشمن خود بدهد، آن دشمن دوست گردد. عدد ابجد «ودود» برابر ۲۰ می باشد.

«وکیل»

به جهت حفظ حرق و غرق و زیان و ضرر، ذکر آن موثر می باشد. وکیل به معنای کارساز، کاردان، نگهبان و کافی به کار رفته است. یعنی همه ی امور بندگان بر او واگذار می شود. کلمه ی وکیل و مشتقات آن متجاوز از ۷۰ مرتبه در قرآن بیان شده است. عدد ابجد وکیل برابر ۶۶ می باشد.

«وهّاب»

به جهت حصول فرزند صالح، ذکر آن موثر است. وهاب به معنای بسیار بخشاینده از انواع نعمتها و عطایای ظاهری و باطنی است. شیخ رجب برسی گوید: هر کس در سجده بگوید«یا وهّاب» خداوند او را بی نیاز می نماید. و هرکس در نیمه ی دوم شب، سر برهنه دست به دعا بلند کند و صد مرتبه بگوید “یا وهّاب” خداوند فقر و بی چارگی را از او برطرف می سازد و او را بی نیاز می گرداند. عدد ابجد وهاب ۱۴ می باشد.

«وارث»

به قصد نفوذ کلام ذکر آن موثر است. وارث به معنای همیشه باقی بودن است. هر کس هزار بار بگوید یا وارث حاجتش برآورده می شود. عدد ابجد وارث برابر با ۷۰۷ می باشد.(برابر با عدد بهشت)

«وفی»

 به جهت وفای به عهد، ذکر آن موثر است. وفی به معنی وفا به عهد کردن، یعنی کسی که عهد خود را به جای می آورد. اسم «وفی» و مشتقات آن، متجاوز از ۲۸ مرتبه در قرآن مجید بیان گردیده است. عدد ابجد وفی برابر با ۹۶ می باشد.

«وِتر»

به جهت خلاصی از ذلت، ذکر آن موثر است. “وتر” فرد و یگانه است و هر چیزی را که فرد باشد، آن را وتر گویند. عده ای شفع را نفس و “وتر” را روح دانند. کلمه ی مبارک “وتر”، فقط یکبار در قرآن مجید بیان شده است. عدد ابجد وتر، برابر با ۶۰۶ می باشد.

«هادی»

به جهت هدایت به کمال مطلوب، ذکر آن موثر است. هادی به معنی راهنما و دلیل و رهبر است. شیخ رجب برسی گوید: ذکر “یا هادی الخبیر المبین” در سحر ها و در حال گرسنگی و روزه داری، موجب هدایت مطلوب می گردد. هر کس بگوید”اهدنی یا هادی و اخبرنی یا خبیر بین لی یا مبین” نوری به دلش می تابد. کلمه ی مبارکه ی “هادی” و مشتقات آن متجاوز از ۳۳۰ مرتبه در قرآن بیان شده است. عدد ابجد هادی برابر با ۲۰ می باشد.

«هُو»

 به قصد نیل به اسرار حق تعالی، ذکر آن موثر می باشد. “هو” اشاره به آن حقیقت واحد بسیط است که از جهت عظمت و هویت و تجرد و بساطت، غائب از حواس است. گفته اند، اسم اعظم الهی ۹۹ اسم است و مقدم بر همه ی اسماء، “هو” است. کلمه ی “هو” متجاوز از ۴۷۷ مرتبه در قرآن مجید بیان گردیده و لذا گفته اند، اسم اعظم، «هو» می باشد. هر کس دوازده هزار مرتبه (۱۲۰۰۰) بگوید، «یا الله و یا هو» انس و جن و وحوش طیور با او انس گیرند و خواص اشیاء و علوم برای او کشف گردد. بسیار از عرفا معتقدند، اسم اعظم «الله» در این آیات می باشد.”هو الله الذی لا اله الا هو/یا هو یا من لا هو الا هو/ هو الحی لا اله الا هو/ الله لا اله الا هو الحی القیوم/ الله لا اله الا هو الحی لا اله الا هو/ الله و لا اله الا هو الحی القیوم“. عدد ابجد«یا الله یا هو» ۹۹ است که برابر با همه ی اسماء الحسنی الهی می باشد. هرکس نیمه شب، ۹۹ مرتبه«یا الله یا هو» بخواند، مستجاب الدعوه می شود. عدد ابجد هو برابر با ۱۱ می باشد.

«برهان»

یکی از اسماء خداوند است ۲۵۸ بار گفتن آن جهت راهنمایی شدن به حق، موثر می باشد. عدد ابجد برهان برابر با ۲۵۸ می باشد.

«جاعل»

یکی از اسماء خداوند است. جهت شروع و آغاز امور و کارها گفتن آن موثر می باشد. عدد ابجد حروف جاعل برابر ۱۰۴ می باشد.(برابر اسم مبارک عطیه با یاء مشدد)

«جامع»

یکی از اسماء خداوند، جامع می باشد و به جهت رفع فراق و جدایی، هر روز بین طلوعین (قبل از طلوع آفتاب و قبل از غروب خورشید) ۱۱۴ مرتبه بگوید. عدد ابجد جامع برابر ۱۱۴ می باشد.(کل سوره های قرآن). ذکر “یا جامع الشتات و یا جامع المتفرقین”را هر کس در نیمه شب ۵۰۰۰ بار بی فاصله گوید و اطاعت کسی را بخواهد، آن کس مطیع او گردد. بر این ذکر نگین انگشتر حضرت سلیمان نقش بود که همه چیز، مطیع او گردیده بود.

«حبیب»

یکی از اسماء خداوند است و به معنی دوست دارنده و دوست داشته شده و در دعا آمده”یا حبیب قلوب الصادقین” ای دوست دلهای راستگویان. ذکر”حبیب” جهت محبت در دلها، بسیار موثر می باشد. عدد ابجد حبیب برابر با ۲۲ می باشد. (برابر کلمه مبارکه یا هو و ازدواج)

«حنان»

یکی از اسماء خداوند است به جهت تقرب خداوند،۱۵۹ مرتبه گفتن “یا حنان یا منان” بسیار موثر می باشد. عدد ابجد حنان برابر با ۱۰۹ می باشد.

«دلیل»

یکی از اسماء خداوند است. به جهت راه یافتن به حق، بسیار موثر است. ذکر “یا دلیل المتحیرین” به جهت راهنمایی یافتن بسیار نافذ است. عدد ابجد دلیل برابر با ۷۴ می باشد.

«دافع»

یکی از اسماء خداوند است. “دافع” یعنی بازدارنده، ضررها را خداوند از خلائق دفع می کند ذکر “یا دافع البلایا” جهت رفع بلا موثر است. عدد ابجد دافع برابر با ۱۵۵ می باشد.

«ستار»

یکی از اسماء خداوند است. ذکر آن برای پوشنده ی عیبهای خلق نافذ می باشد. گفتن یا ستار ۱۰۶۱ مرتبه جهت حفظ آبروی خوب است. عدد ابجد ستار برابر با ۱۰۶۱ می باشد.

«ضار»

یکی از اسماء خداوند است. برای رساندن خواری و درد به هر جبار و سرکش ذکر آن موثر است. خواندن”یا ضار یا نافع” با هم بهتر است. عدد ابجد ضار برابر با ۱۰۰۱ می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.